5 ЦІКАВИХ ФАКТІВ З ІСТОРІЇ оз. СВІТЯЗЬ

🏭 На березі озера Світязь планували побудувати АЕС

Кілька десятиліть назад радянська влада планувала побудувати на березі озера Світязь атомну електростанцію. Але на щастя, завдяки тодішньому керівництву області, сталося так, що від грандіозного задуму відмовились. Тож озеро Світязь залишилося недоторканим до наших часів, і нині залишається найчистішим озером України та дає змогу безпечно відпочивати на озері Світязь з дітьми. Замість Світязя, даний проект був реалізований в м. Вараш ( Рівненська область ) та має назву Рівненська АЕС.

🚢 По озері Світязь курсував теплохід

В 70- х роках ХІХ століття на озері Світязь курсував пасажирський теплохід. Здебільшого він перевозив місцевих мешканців та людей котрі відпочивали на Світязі між с. Світязь, ур. Гряда та с. Пульмо. Тривало це не так довго, в кінці 70 -х років, коли між селами та навколо Світязя побудували дорогу, потреба у теплоході відпала. Також, причиною того, чому теплохід перестав курсувати озером, стало створення Шацького НПП та заборона використання на озері Світязь плавзасобів з двигунами внутрішнього згорання.

відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі

👽 На Світязь відпочивали космонавти

В 1974 році на реабілітацію після космічного польоту прибули космонавти СРСР Попович П.Р. та Артюхін Ю.П. Відпочинок на озері Світязь був не тривалим, але насиченим. Гості із космосу, начебто, гостювали в будинку, який знаходився на острові, подалі від сторонніх очей протягом двох днів.

💧 Воду Світязя використовували в косметичних та лікувальних цілях

Люди давно помітили, що озерна вода має лікувальні властивості, промиті нею рани швидко гоїлися. Пояснюється це тим, що у своєму складі вода озера Світязь, містить велику кількість срібла та гліцерину . Кажуть, що колись воду з озера возити до Варшави, і польські красуні приймали у ній косметичні ванни. А ще старожили згадують, що в часи другої світової війни, німецькі війська розгорнули військовий шпиталь на березі озера Світязь, та використовували воду у лікувальних цілях для поранений солдатів.

📡 Із Шацьких озер спостерігають за космосом

Розташований радіотелескоп в с. Світязь практично на самому березі озера. Інформаційно-вимірювальний комплекс, призначений для дистанційного радіозондування штучних акустико-іоносферних збурень, створений на базі декаметрового радіотелескопа "Уран-3". Він надає можливість розвинути експериментальні дослідження атмосферно-іоносферних зв'язків, також за допомогою даного радіотелескопу ведуться радіометричні та оптичні спостереження за сонячною активністю. На сьогоднішній час це єдиний у світі радіотелескоп який працює у декаметровому діапазоні радіохвиль.