5 ЦІКАВИХ ФАКТІВ З ІСТОРІЇ оз. СВІТЯЗЬ

🏭 На березі озера Світязь планували побудувати АЕС

Кілька десятиліть назад радянська влада планувала побудувати на березі озера Світязь атомну електростанцію . Але на щастя, завдяки тодішньому керівництву області, сталося так , що від грандіозного задуму відмовились . Тож озеро Світязь залишилося недоторканим до наших часів , і нині залишається найчистішим озером України та дає змогу безпечно відпочивати на озері Світязь з дітьми. Замість Світязя , даний проект був реалізований в м. Вараш ( Рівненська область ) та має назву Рівненська АЕС.

🚢 По озері Світязь курсував теплохід

В 70- х роках ХІХ століття на озері Світязь курсував пасажирський теплохід. Здебільшого він перевозив місцевих мешканців та людей котрі відпочивали на Світязі між с. Світязь, ур. Гряда та с. Пульмо . Тривало це не так довго, в кінці 70 -х років, коли між селами та навколо Світязя побудували дорогу , потреба у теплоході відпала . Також , причиною того , чому теплохід перестав курсувати озером, стало створення Шацького НПП та заборона використання на озері Світязь плавзасобів з двигунами внутрішнього згорання.

відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі
відпочинок на Світязі

👽 На Світязь відпочивали космонавти

В 1974 році на реабілітацію після космічного польоту прибули космонавти СРСР Попович П.Р. та Артюхін Ю.П. Відпочинок на озері Світязь був не тривалим , але насиченим . Гості із космосу , начебто , гостювали в будинку , який знаходився на острові , подалі від сторонніх очей протягом двох днів.

💧 Воду Світязя використовували в косметичних та лікувальних цілях

Люди давно помітили , що озерна вода має лікувальні властивості , промиті нею рани швидко гоїлися . Пояснюється це тим , що у своєму складі вода озера Світязь , містить велику кількість срібла та гліцерину . Кажуть , що колись воду з озера возити до Варшави , і польські красуні приймали у ній косметичні ванни . А ще старожили згадують , що в часи другої світової війни , німецькі війська розгорнули військовий шпиталь на березі озера Світязь , та використовували воду у лікувальних цілях для поранений солдатів.

📡 Із Шацьких озер спостерігають за космосом

Розташований радіотелескоп в с. Світязь практично на самому березі озера . Інформаційно-вимірювальний комплекс, призначений для дистанційного радіозондування штучних акустико-іоносферних збурень, створений на базі декаметрового радіотелескопа "Уран-3" . Він надає можливість розвинути експериментальні дослідження атмосферно-іоносферних зв'язків , також за допомогою даного радіотелескопу ведуться радіометричні та оптичні спостереження за сонячною активністю . На сьогоднішній час це єдиний у світі радіотелескоп який працює у декаметровому діапазоні радіохвиль.