Світязь - перлина Шацьких озер

Світязь - перлина Шацьких озер

З давніх давен Волинь славиться своїми неозорими лісами , життєдайними водоймами та просто унікальнішою фауною на Україні . Ці мальовничі землі справедливо називають найказковішим місцем України .

Шацький парк - один із найцінніших в Україні природних ландшафтів . Сучасна площа Шацького парку сягає 49 000 гектарів. Парк лежить на головному європейському вододілі , який відділяє водозбір Вісли і басейн Балтики від водозбору Прип'яті, яка бере тут свій початок, та від басейну Чорного моря. На території знаходяться 23 озера , які спільно охоплюють площу понад 6 600 га . Великі і малі , глибокі та мілкі , усі озера сповненні величі та краси . В усіх озерах чиста та придатна до пиття вода , навіть без попередньої очистки . Ці всі озера наче намистини складають доповнення до найбільшої прикраси Шацьких озер - озера Світязь . Це найбільше та найглибше природне озеро України , що займає площу 2750 га . У тиху та спокійну погоду озеро Світязь віддає синім кольором , але під час бурі стає чорним та навіть небезпечним . Уздовж майже усією берегової смуги ростуть розкішні ліси , що наповнюють груди ароматами лісової хвої . Прогулюючись уздовж берега , можна вдосталь назбирати ужини , чорниці та грибів .

Кілька десятиліть назад радянська влада планувала побудувати на березі озера Світязь атомну електростанцію . Але на щастя сталося так , що від грандіозного задуму відмовились , і даний проект так і не втілили в життя . Тож озеро Світязь залишилося недоторканим до наших часів , і нині залишається найчистішим озером України . Люди давно помітили , що озерна вода має лікувальні властивості , промиті нею рани швидко гоїлися . Пояснюється це тим , що у своєму складі вода озера Світязь , містить велику кількість срібла та гліцерину . Кажуть , що колись воду з озера возити до Варшави , і польські красуні приймали у ній косметичні ванни . А ще старожили згадують , що в часи другої світової війни , німецькі війська розгорнули військовий шпиталь на березі озера Світязь , та використовували воду у лікувальних цілях для поранений солдатів.

Шацький парк величезний та незабутній . Окрім щедрих лісів , далі за Світязем простягаються болота . Скільки унікальних рослин тут росте , скільки рідкісних птахів тут гніздиться . Вчені багатьох країн приїздлять сюди на експедиції , вивчаючи пернатих , що давно уже зникли на більшості типових територій гніздування на континенті . Озера з їх чистою водою та буйною рослинністю довкола , стають ідеальним місцем для нересту риби . Поруч з карасями та линами тут мешкає дуже унікальна риба , яка стала візитною карткою Шацького парку - вугор . Ця риба на нерест плаває аж у саргасове море . Зловити вугра вважалось надзвичайним талантом та везінням .

На сьогоднішній день завдяки унікальному поєднанні помірного клімату краю , розташуванні великої кількості озер , лісових угідь , поліського колориту , було створено неповторні умови для оздоровлення та відпочинку на Шацьких озерах зокрема , відпочинку на озері Світязь . Якщо Ви бодай раз доторкнулися до Шацьких озер , то вони назавжди залишаться у вашому серці .