Світязь - перлина Шацьких озер

Світязь - перлина Шацьких озер

З давніх давен Волинь славиться своїми неозорими лісами, життєдайними водоймами та просто унікальнішою фауною на Україні. Ці мальовничі землі справедливо називають найказковішим місцем України.

Шацький парк - один із найцінніших в Україні природних ландшафтів. Сучасна площа Шацького парку сягає 49 000 гектарів. Парк лежить на головному європейському вододілі, який відділяє водозбір Вісли і басейн Балтики від водозбору Прип'яті, яка бере тут свій початок, та від басейну Чорного моря. На території знаходяться 23 озера, які спільно охоплюють площу понад 6 600 га. Великі і малі, глибокі та мілкі, усі озера сповненні величі та краси. В усіх озерах чиста та придатна до пиття вода, навіть без попередньої очистки. Ці всі озера наче намистини складають доповнення до найбільшої прикраси Шацьких озер - озера Світязь. Це найбільше та найглибше природне озеро України, що займає площу 2750 га. У тиху та спокійну погоду озеро Світязь віддає синім кольором, але під час бурі стає чорним та навіть небезпечним. Уздовж майже усією берегової смуги ростуть розкішні ліси, що наповнюють груди ароматами лісової хвої. Прогулюючись уздовж берега, можна вдосталь назбирати ужини, чорниці та грибів.

Кілька десятиліть назад радянська влада планувала побудувати на березі озера Світязь атомну електростанці. Але на щастя сталося так, що від грандіозного задуму відмовились, і даний проект так і не втілили в життя. Тож озеро Світязь залишилося недоторканим до наших часів, і нині залишається найчистішим озером України. Люди давно помітили, що озерна вода має лікувальні властивості, промиті нею рани швидко гоїлися. Пояснюється це тим, що у своєму складі вода озера Світязь, містить велику кількість срібла та гліцерину. Кажуть, що колись воду з озера возити до Варшави, і польські красуні приймали у ній косметичні ванни. А ще старожили згадують, що в часи другої світової війни, німецькі війська розгорнули військовий шпиталь на березі озера Світязь, та використовували воду у лікувальних цілях для поранений солдатів.

Шацький парк величезний та незабутній. Окрім щедрих лісів, далі за Світязем простягаються болота. Скільки унікальних рослин тут росте, скільки рідкісних птахів тут гніздиться. Вчені багатьох країн приїздлять сюди на експедиції, вивчаючи пернатих, що давно уже зникли на більшості типових територій гніздування на континенті. Озера з їх чистою водою та буйною рослинністю довкола, стають ідеальним місцем для нересту риби. Поруч з карасями та линами тут мешкає дуже унікальна риба, яка стала візитною карткою Шацького парку - вугор. Ця риба на нерест плаває аж у саргасове море. Зловити вугра вважалось надзвичайним талантом та везінням.

На сьогоднішній день завдяки унікальному поєднанні помірного клімату краю, розташуванні великої кількості озер, лісових угідь, поліського колориту, було створено неповторні умови для оздоровлення та відпочинку на Шацьких озерах зокрема, відпочинку на озері Світязь. Якщо Ви бодай раз доторкнулися до Шацьких озер, то вони назавжди залишаться у вашому серці.